Süs Ağaçları ve Bonsai |Kategorisi

Tags |

KAKTÜS YETİŞTİRİRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Yazım tarihi 03 Şubat 2012 yazan volkancicekcilik

KAKTÜS YETİŞTİRİRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

1..Kaktüsler kurak bölge bitkileri olup, bitki içinde su depolar. Bu nedenle uzun süren kuraklıklara dayanıklıdır. Sahip olduğunuz kaktüsü , diğer bitkileriniz gibi sık sık sulamanız, onlara fayda yerine zarar verir. Bazı kaktüs türleri yılda sadece 2 kez sulanır.

2..Lithopslar sukkulentleri gibi pek çok Kaktüs türü, sabah yağan çiğ tanelerindeki suyu emerek , ve neredeyse hiç yağış almayan yerlerde gelişmektedir. Bu nedenle sulama kaktüs yetiştirirken dikkat etmeniz gereken ilk şeydir. Zaten çok az su istediklerinden sulamayı, kireçsiz içme suyuyla yapmanız yerinde olur.

3..Kaktüsler doğada , geçirgenliği çok yüksek topraklarda gelişim göstermişlerdir. Bu nedenle evde yetiştirdiğiniz kaktüslerde geçirgenliği çok yüksek toprakta sağlıklı gelişim göstereceklerdir. Verimli, bol gübreli, su tutumu yüksek organik maddece zengin bahçe toprağı , salon bitkilerinizin hoşuna gidebilir, ama bu toprak kaktüslerinizin sağlıksız gelişmesine , hatta çürüyerek ölmesine sebep olabilir. Toprak seçiminde ya kaktüsler için özel hazırlanmış karışım topraklardan satın alın, ya da elinizdeki toprağa, dere kumu, lava taşı, vermikülit gibi geçirgenliği artırıcı, toprakta bol oksijen sağlayan ve kök çürümesini engelleyen steril malzemeler katarak toprağınızı kaktüsleriniz için hazırlayın.

4..Işık kaktüs yetiştirmede sonuncu ve önemli faktörlerden biridir. Kaktüsler yarı gölgeye dayanabilirler, ancak pek çok tür gün içinde en az 8 saat ışık almak ister. Bu nedenle güneş alabilecekleri pencere içleri, baharla birlikte bol ışık alan teraslar onları mutlu edecektir. Pek çok bitki yaz aylarında , gün ortası öğle güneşini almak istemez. Pek çok kaktüs buna hayır demezken, siz yinede öğle güneşinin yakıcı etkilerinden onları koruyun.

5..Bunun dışında gelişme dönemleri olan yaz ve bahar aylarında yine kaktüs gübreleri ile topraklarını gübreleyin. Kışın soğuktan , ve özellikle yağmurdan koruyun. Kışın pek çok kaktüs türü dinlenme dönemindedir ve su istemez.

6..Son kez hatırlatmak isteriz ki, kaktüsler susuzluktan değil ama genelde aşırı sulamadan dolayı sağlıklarını yitirirler.Sağlıklı kaktüs , kolleksiyoncuları bilirler ama bugüne kadar yetiştirdiğiniz pek çok bitkiden daha dayanıklı, daha az bakım isteyen , kent hayatına en iyi uyumu sağlayan, ve hem formları hem de muazzam çiçekleri ile dudak uçuklatan bitkilerdir. Hele birde isimlerini öğrenip toplamaya başladığınızda, size ve size ziyarete gelen dostlarınıza anlatmaktan ve paylaşmaktan keyif alacağınız bitkiler olup çıkarlar.

Yorumlayın

Yorum bırakabilmek için giriş yapmalısınız

Advertise Here
Advertise Here

Son Yorumlar

    Arşivler

    Kategoriler

    Dost Siteler